Solution -
C.P. of KML scooter = 28,000
Abishek gives a discount of 10% on whole.
= 28,000 - [28,000 × (10/100)]
= 28,000 - 2800
= 25,200
Abhishek's S.P. = 25,200
Bhanu gives a discount of 12% on the first Rs. 20,000 and 8% on the rest Rs. 8000.
Discount on first 20,000 = 20,000 - [20,000 × (12/100)]
= 20,000 - 2400
= 17,600
And,
Discount on rest 8,000 = 8,000 - [8,000 × (8/100)]
= 8,000 - 640
= 7,360
Total discount given by Bhanu = 17,600 + 7,360
= 24,960
Therefore,
The difference between their selling prices = 25,200 - 24,960
= 240
Hence,
The correct answer is option (a) Rs. 240.
Alternatively :
Abhishek Bhanu
Discount = 2800 2400+640 = 3040
The difference in selling price is same as the difference in discount = 3040 - 2800
= Rs. 240
Thank You